ART / Sculptures and works of art / Chess set 9581096

nr 958 1096

Bo Ã…ke Adamsson

(f. 1941), Sverige

Bo Ã…ke Adamsson (b. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, height: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, litograph in colors, 99 x 97 cm, 1 pigg saknas, 1 pigg lös.

CHESS SET, Bo Ã…ke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

Condition: 1 pigg saknas, 1 pigg lös

Yes

120000

SEK 100000

Monday April 27 2015
at 18:52:37

26/4 08:05:11 1      Vinnande bud

  • Klassiska
  • Apr 27

Klassiska

Read more about Klassiska

  • Artist/Designer

Bo Ã…ke Adamsson

Read more about Bo Ã…ke Adamsson