ART / Sculptures and works of art / Chess set 9581096
*
nr 958 1096
Bo Ã…ke Adamsson
(f. 1941), Sverige
Bo Ã…ke Adamsson (b. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, height: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, litograph in colors, 99 x 97 cm, 1 pigg saknas, 1 pigg lös.
CHESS SET, Bo Ã…ke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm
Condition: 1 pigg saknas, 1 pigg lös
Bo Ã…ke Adamsson, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1941 in Stockholm.
Droit De Suite
Estimate:
120000
Sold:
SEK 100000
Auction date:
Monday April 27 2015
at 18:52:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/4 08:05:11
1
Vinnande bud
- Klassiska
Apr 27
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Bo Ã…ke Adamsson
Bo Ã…ke Adamsson, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1941 in Stockholm.
Read more about Bo Ã…ke Adamsson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo åke adamsson färglitografi grafik konsthantverk litografi litografier litografiskt blad metall mässing schackspel skulptur svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
7206 SCULPTURE
Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
19 jan at 20:15
-
7041 SCULPTURE
brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
Present: SEK 350
Auction ends
in two days
19 jan at 19:33
-
7057 SCULPTURE
bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
19 jan at 18:05
-
7056 SCULPTURE
bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
Auction ends
in two days
19 jan at 19:41
-
7042 SCULPTURE
bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
19 jan at 18:31
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in two days
19 jan at 19:30
nr 958 1096
Bo Ã…ke Adamsson
(f. 1941), Sverige
Bo Ã…ke Adamsson (b. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, height: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, litograph in colors, 99 x 97 cm, 1 pigg saknas, 1 pigg lös.
CHESS SET, Bo Ã…ke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm
Condition: 1 pigg saknas, 1 pigg lös
Bo Ã…ke Adamsson, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1941 in Stockholm.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 120000 |
| Sold: | SEK 100000 |
| Auction date: |
Monday April 27 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/4 08:05:11 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
Apr 27
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Bo Ã…ke Adamsson
Bo Ã…ke Adamsson, Swedish painter, sculptor and graphic artist, born 1941 in Stockholm.Read more about Bo Ã…ke Adamsson
- Andra sökte även efter
-
7206 SCULPTURE
Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
19 jan at 20:15 -
7041 SCULPTURE
brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
Present: SEK 350
Auction ends
in two days
19 jan at 19:33 -
7057 SCULPTURE
bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
19 jan at 18:05
-
7056 SCULPTURE
bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
Auction ends
in two days
19 jan at 19:41 -
7042 SCULPTURE
bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
19 jan at 18:31 -
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in two days
19 jan at 19:30



